You are currently viewing علت سوختن مگنترون ماکروفر
علت سوختن مگنترون ماکروفر

علت سوختن مگنترون ماکروفر

زمان مطالعه: 8 دقیقه

کارشناسان ما در مراکز پیشتاز سرویس با نوشتن مقاله های متعدد در خصوص تعمیرات ماکروفر و همچنین خرابی های رایج در ارتباط با این تعمیرات در این متن به شرح کامل علت سوختن مگنترون ماکروفر ( Cause of microwave magnetron burning) و همچنین علت خرابی مگنترون ماکروفر خواهند پرداخت تا شما عزیزان با دلایل به وجود آمدن این مشکل تا حدود زیادی آشنا گردید.

مراکز تعمیراتی
مراکز تعمیراتی

پیشتاز سرویس با تاسیس شعب مختلف در سرتاسر شهر تهران و حومه به صورت تمام وقت و استفاده از تیم متخصصان کاربلد و مجرب و همچنین استفاده از قطعات ماکروفر فابریک و ارائه گارانتی معتبر تعمیرات مایکروفر شما را در محل و بدون نیاز به جابجایی دستگاه ارائه می دهد.

این متن در خصوص علت سوختن مگنترون ماکروفر می باشد و توضیحاتی در این مورد را برای شما شرح می دهد که این ایراد به چه دلایلی می تواند رخ دهد و برای جلوگیری از بروز این مورد چه اقداماتی باید انجام دهید.

چگونگی ثبت درخواست در مراکز تعمیراتی پیشتاز سرویس

مشتریان گرامی دقت داشته باشید که در صورت نیاز به هرگونه خدمات تعمیراتی در خصوص دستگاه مایکروفر خود از روش های زیر می توانید درخواست خود را ثبت نمایید:

 • تماس با نزدیکترین شعبه پیشتاز سرویس به محل زندگی یا کار خود و درخواست دریافت خدمات تعمیراتی
 • مراجعه به وبسایت پیشتاز سرویس و ثبت درخواست تعمیرات به صورت آنلاین
 • تماس با کارشناسان مرکز و دریافت خدمات تلفنی
 • برقراری ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی پیشتاز سرویس
 • چت با کارشناسان در قسمت گفتینو وبسایت

و در صورت نیاز می توانید به آدرس کارگاه واقع در خیابان آزادی خیابان بهبودی پلاک 120 مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

چرا از خود تکنسین نپرسیم؟!

کاربران محترم می توانید با درج کامنت و سوال خود در پایان این مقاله به راحتی با تکنسین در تماس باشید و در زمانی کوتاه پاسخ سوال خود را دریافت کنند.

مگنترون ماکروفر چیست و چگونه کار می کند؟

قبل از اینکه به شرح علت سوختن مگنترون ماکروفر برسیم باید با این قطعه تا حدودی آشنا شده و چگونگی کارکرد آن را بدانیم که در ادامه این موارد توضیح داده می شوند.

مگنترون ماکروفر یکی از مهم ترین قطعات ماکروفر در روند تولید امواج و در ادامه گرم شدن مواد غذایی می باشد که نسبت به سایر قطعات در معرض خرابی بیشتری قرار دارد که کار کرد این قطعه به منظور تولید امواج به شرح زیر می باشد:

گرم کردن مواد غذایی در دستگاههای ماکروفر با همکاری قطعاتی در کنار یکدیگر صورت می پذیرد که در قدم اول ولتاژ 220 برق شهری را ترانس ماکروفر دریافت کرده و با افزایش این ولتاژ آن را به خازن مایکروفر انتقال می دهد که در خازن هم یکبار دیگر این افزایش ولتاژ صورت گرفته و به وسیله دیود مایکروفر قطب های مثبت و منفی این ولتاژ جدا شده و اصطلاحا ولتاژ یکسو می شود .

و سپس در مرحله آخر این ولتاژ به مگنترون رسیده تا با تولید امواج و در ادامه ایجاد برخورد بین مولکول های مواد غذایی فرایند گرمایش انجام گردد که در این مراحل در صورت خرابی هر یک از قطعات ذکر شده کارکرد مایکروفر مختل شده و دیگر مواد غذایی گرم نمی شوند.

 • ترانس مایکروفر با دریافت ولتاژ 220 این مقدار را افزایش داه و به خازن ماکروفر انتقال می دهد.
 • در خازن ماکروفر یک بار دیگر این افزایش ولتاژ را انجام می دهد.
 • پس از آن دیود مایکروفر جریان متناوب را به جریان مستقیم تغییر می دهد.
 • ولتاژ مورد نیاز مگنترون تامین شده و با داغ شدن آهن رباهای مگنترون باعث آزاد شدن الکترون ها و در ادامه تولید امواج می شود.

به منظور مشخص شدن علت گرم نکردن ماکروفر شما به یک متخصص نیاز دارید تا با انجام تست های مربوطه قطعه معیوب را شناسایی کند و در ادامه با تعویض آن قطعه ایراد دستگاه برطرف شود.

در صورت نیاز به دریافت خدمات تعمیراتی با نمایندگی تعمیرات مایکروفر در تهران تماس بگیرید.

علت سوختن مگنترون ماکروفر
“علت سوختن مگنترون ماکروفر”

بررسی علت سوختن مگنترون ماکروفر

در ادامه مطلب علت سوختن مگنترون ماکروفر به این موضوع می رسیم که چه مواردی در خرابی مگنترون ماکروفر دخیل می باشند و برای جلوگیری از آنها چه اقداماتی باید انجام داد:

 1. استفاده زیاد از دستگاه ماکروفر
 2. عدم انجام سرویس ماکروفر
 3. استفاده از ظروف فلزی و غیر استاندارد
 4. تمام شدن طول عمر مگنترون مایکروفر
 5. عدم تعویض فیلتر نسوز میکا و سوختن فیلتر

در مواردی که در بالا ذکر کردیم استفاده زیاد از دستگاه مهم ترین علت سوختن مگنترون ماکروفر می باشد زیرا این قطعه در زمان کارکرد بسیار داغ می شود و در صورتی که دستگاه پشت سرهم و بدون وقفه کار کند دمای آن تا حدی بالا می رود که قطعه می سوزد و این مورد بیشتر در ادارات و مکان هایی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد مشاهده می شود.

همانند تمام لوازم برقی خانگی دستگاه های ماکروفر هم نیاز به سرویس دارند زیرا این دستگاههای به طور مستقیم با چربی و مواد غذایی سر و کار دارند که در صورت تمیز نکردن کابین داخلی ماکروفر و کثیفی بیش از حد دستگاه امکان آسیب به مگنترون ماکروفر وجود دارد و می توان گفت که عدم سرویس مایکروفر می توان علت سوختن مگنترون ماکروفر باشد.

علت سوختن مگنترون ماکروفر می تواند استفاده از ظروف فلزی و غیر استاندارد باشد زیرا به دلیل کارکرد مگنترون با امواج باید از ظروف مناسب ماکروویو استفاده نمایید و در صورت استفاده از ظزوف فلزی و ایجاد جرقه در داخل کابین امکان آسیب و سوختن مگنترون بسیار زیاد می شود.

مورد دیگر مربوط به طول عمر قطعه مگنترون می باشد که همانند تمام قطعات الکتریکی دارای طول عمری مشخص می باشند و در صورت تمام شدن این مورد قطعه می سوزد و دیگر عملکرد نخواهد داشت که تنها با سرویس مکرر و منظم دستگاه می توانید طول عمر قطعه مربوطه را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید.

علت سوختن مگنترون ماکروفر
علت سوختن مگنترون ماکروفر

علت داغ شدن بیش از حد مگنترون ماکروفر

ممکن است این مورد برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قطعه مگنترون دستگاه شما تا حد بسیار زیادی داغ شده باشد که این حرارت را با لمس بدنه دستگاه نیز می توان حس کرد و این مشکل در بیشتر مواقع به 2 دلیل زیر اتفاق می افتد:

 • کار نکردن موتور فن خنک کننده و بالا رفتن دمای مگنترون
 • استفاده به صورت مکرر و پشت سر هم از دستگاه که در بشتر موارد باعث خراب شدن مگنترون می شود.
علت سوختن مگنترون ماکروفر
علت سوختن مگنترون ماکروفر

علت سوختن مگنترون ماکروفر و نشانه های آن

در ادامه متن علت سوختن مگنترون ماکروفر به بررسی نشانه های خرابی این قطعه می رسیم و همانطور که می دانید خراب شدن هر قطعه ای می تواند نشانه هایی داشته باشد که در مورد مگنترون ماکروفر موارد زیر از مهم ترین این نکات می باشند که باید به آنها توجه نمایید.

 • همزمان با روشن شدن دستگاه داخل کابین جرقه می زند.(در صورتی که به منظور گرم کردن مواد غذایی دستگاه را روشن کردید و از داخل کابین جرقه مشاهده کردید ممکن است مگنترون دستگاه شما سوخته باشد که در قدم اول باید فیلتر میکا و آنتن مگنترون را تعویض کنید و اگر مجدد مواد غذایی داغ نشد قطعه مگنترون را تعویض نمایید.)
 • از دستگاه صدای ناهنجاری تولید می شود.(سوختن مگنترون مایکروفر می تواند با تولید صدای ناهنجار از دستگاه نیز نمایان شود که در این مورد به دلیل سوختن مگنترون و آمپر کشیدن بیش از حد دستگاه با صدای ناهنجاری شروع به کار نماید.)
 • دستگاه در حین کار دود می کند.(نشانه دیگر خرابی مگنترون می تواند خارج شدن دود از دستگاه باشد به این صورت که با سوختن مگنترون و فشار به ترانس ماکروفر سیم پیچ های این قطعه از خود دود ساطع نمایند>)
 • مواد غذایی در داخل دستگاه گرم نمی شوند.(اصلی ترین و مهم ترین علت سوختن مگنترون ماکروفر و نشانه آن گرم نشدن مواد غذایی در دستگاه می باشد که در بیشتر موارد به دلیل سوختن مگنترون ماکروفر مواد غذایی در داخل دستگاه گرم نمی شوند.)
 • فیوز ورودی ماکروفر می سوزد.(اگر همزمان با استارت کردن مایکروفر فیوز ورودی ان می سوزد این مورد می تواند به علت سوختن مگنترون ماکروفر و آمپر کشیدن این قطعه باشد.)
 • فیوز ولتاژ بالا می سوزد.(سوختن فیوز فتری های ولتاژ که در یک خشاب قرار گرفته و میابین ترانس و خاطن نصب می شود علت سوختن مگنترون ماکروفر می باشد که با آمپر کشیدن مگنترون معیوب این فیوز سوخته تا به دیگر قطعات گرمایش دستگاه آسیب وارد نشود.)

مواردی که در بالا ذکر شد از مهم ترین علت سوختن مگنترون ماکروفر می باشد اما به منظور مشخص شدن این ایراد دستگاه باید توسط یک متخصص کاربلد بررسی و عیب یابی شود که می توانید با ثبت درخواست در نمایندگی تعمیرات مایکروفر در سریع ترین زمان ممکن از خدمات تعمیراتی بهره مند گردید.

علت سوختن مگنترون ماکروفر
علت سوختن مگنترون ماکروفر

علت سوختن مگنترون ماکروفر و علائم ظاهری این مورد

همانند تمامی قطعات دیگر خرابی مگنترون ماکروفر هم می تواند با علائم ظاهری نمایان شود که این موارد شما را در روند تعمیرات ماکروفر بسیار کمک خواهد کرد و در زیر به مهم ترین این علائم اشاره خواهیم کرد:

 1. شل شدن رادیات های خنک کننده مگنترون(در قطعه مگنترون از رایدیات هایی در کنار مگنترون استفاده شده است که در حالت سالم مرتب در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و در صورتی که شل شده باشند نشان از خرابی مگنترون می دهند.)
 2. شکستگی و ترکیدن آهن رباهای مگنترون(در داخل قطعه مگنترون از 2 آهن ربا به منظور تولید الکترون استفاده شده است که در قطعات معیوب این آهن رباها دچار شکستگی و ترک خوردگی می شوند که در این صورت مگنترون معیوب و باید جایگزین شود.)
 3. سوختن آنتن مگنترون(مورد دیگر سوختن آنتن مگنترون می باشد که در این صورت دستگاه در حین کار جرقه می زند و در قدم اول باید این آنتن را تعویض کنید و اگر ایراد رفع نشد مگنترون را باید تعویض نمایید.)
 4. تغییر رنگ آنتن مگنترون(ممکن است هیچ یک از موارد بالا را مشاهده نکنید و تنها مورد قابل توجه تغییر رنگ آنتن مگنترون باشد که این مورد با تیره شدن رنگ آنتن قابل تشخیص می باشد.)
 5. سوختن سرفیش های متصل به مگنترون ماکروفر(از دیگر علائم سوختن مگنترون سولفاته شدن و یا سیاه شدن سرفیش های متصل به مگنترون می باشد که این سوکتها در اثر آمپر کشیدن زیاد قطعه معیوب می سوزند و سیاه می شوند که پس از تعویض مگنترون معیوب باید این سرفیش ها را نیز تعویض نمایید.
علت سوختن مگنترون ماکروفر
علت سوختن مگنترون ماکروفر

سخن آخر

در این مطلب به علت سوختن مگنترون ماکروفر و همچنین علت خرابی مگنترون ماکروفر پرداختیم و توضیحاتی در این خصوص را برای شما عزیزان شرح دادیم اما دقت داشته باشید که این مواردی که شرح داد ه شد به صورت کلی می باشند و به طور کامل و جامع تمام موارد سوختن مگنترون ماکروفر را شامل نمی شوند زیرا که ممکن است حالت های استثنا نیز وجود داشته باشد که برای مشخص شدن تعمیرکار متخصص باید دستگاه را بررسی نماید.

همچنین دقت داشته باشید که دستگاههای ماکروفر با ولتاژ بسیار زیادی کار می کنند که بسیار خطرناک می باشد و توصیه ما به شما عزیزان این است که خود اقدام به بررسی دستگاه نفرمایید و از کارنشاسان پیشتاز سرویس در این رابطه کمک بگیرید.

شما عزیزان می توانید در هر ساعت از شبانه روز درخواست خود را در نمایندگی تعمیر ماکروفر در تهران ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن متخصصین ما در محل حاضر شوند.

مطالب مرتبط

همچنین پس از مطالعه متن علت سوختن مگنترون ماکروفر می توانید مطالب زیر را نیز مطالعه نمایید.

تعداد کلمات متن علت سوختن مگنترون ماکروفرمنبع خارجی متن
Cause of microwave magnetron burning
4.8 13 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فریبا
فریبا
1 ماه قبل

استفاده از ظروف فلزی هم می تونه باعث سوختن مگنترون ماکروفر بشه؟

پروانه
پروانه
1 ماه قبل

علت سوختن مگنترون می تونه استفاده از ظروف فلزی باشه؟

منصور
منصور
1 ماه قبل

سلام
شما مگنترون برای فروش هم دارید؟