You are currently viewing علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

علت جرقه زدن ماکروفر

زمان مطالعه: 8 دقیقه

از مهم ترین مشکلاتی که برای دستگاههای ماکروفر پیش می آید و برای مصرف کنندگان حائز اهمیت می باشد علت جرقه زدن ماکروفر ( Cause Of Microwave Sparking) می باشد که دارای دلایل و علائم مشخصی می باشد که باید در اسرع وقت بررسی و عیب یابی شود تا از آسیب بیشتر به دستگاه تا حد امکان جلوگیری گردد.

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش محتوا

همچنین در برخی اوقات ایرادات متداول دیگری هم در دستگاههای ماکروفر مشاهده شده که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

مراکز تعمیراتی
مراکز تعمیراتی


پیشتاز سرویس با بیش از 3 دهه تجربه در زمینه تعمیرات ماکروفر و بهره مندی از تعمیرکاران مجرب و متخصص و استفاده از قطعات فابریکی تعمیر دستگاه شما را در محل به همراه گارانتی معتبر انجام می دهد.

ارسال دیدگاه

چرا از خود تکنسین نپرسیم؟!

کاربران محترم می توانید با درج کامنت و سوال خود در پایان این مقاله به راحتی با تکنسین در تماس باشید و در زمانی کوتاه پاسخ سوال خود را دریافت کنند.

برای برقراری ارتباط با نمایندگی تعمیرات ماکروفر مراحل زیر را انجام دهید:

در صورت نیاز به دریافت خدمات تعمیراتی در تهران از روش های زیر می توانید درخواست خود را ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن تکنسین مجموعه برای ارائه خدمات تعمیراتی مایکروفر در محل مورد نیاز شما حاضر شود.

 • تماس مستقیم با هر کدام از مراکز پیشتاز سرویس در تهران و درخواست برای دریافت تعمیرات
 • مراجعه به وبسایت و ثبت درخواست آنلاین تعمیرات به صورت اینترنتی و آنلاین
 • تماس با کارشناسان به صورت مستقیم و دریافت مشاوره در خصوص روند ارائه خدمات تعمیراتی مایکروویو
 • تماس از طریق واتس آپ و دیگر شبکه های اجتماعی مجموعه
 • برقراری ارتباط در قسمت گفتینو وبسایت

ممکن است برای شما عزیزان هم پیش آمده باشد که در حین استفاده از مایکروفر شاهد جرقه زدن و صدای زیاد بشوید و این اتفاق می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که در ادامه بحث به بررسی علت جرقه زدن ماکروفر خواهیم پرداخت.
در بیشتر اوقات استفاده نادرست از ماکروفر می تواند باعث جرقه زدن داخل آن بگردد.
با ما همراه باشید تا در ادامه بحث دلایل جرقه زدن ماکروفر را بررسی کنیم.

برای بررسی اجمالی علت جرقه زدن ماکروفر بروز این مشکل می تواند به علت سوختن مگنترون، استفاده از ظروف فلزی و غیر استاندارد، از بین رفتن رنگ داخلی دستگاه و ….. اشاره کرد که در ادامه به توضیح مفصل آن خواهیم پرداخت.

شما با مطالعه این مطلب می توانید دلایل جرقه زدن در تمامی برندهای ماکروفر نظیر سامسونگ، پاناسونیک، ال جی، بوش و…..را متوجه گردید.

علت جرقه زدن ماکروفر
“علت جرقه زدن ماکروفر”

بررسی علت جرقه زدن ماکروفر(ماکروویو)

همانند ایرادات نچرخیدن سینی ماکروفر و علت گرم نکردن ماکروفر مشکل جرقه زدن ماکروفر نیز از ایرادات شایع و متداول می باشد که به دلیل صدای ناهنجار و نور زیادی که داخل دستگاه ایجاد می کند برای مصرف کنندگان بسیار نگران کننده می باشد.

 • در صورت بروز این مشکل دستگاه را خاموش کرده و برای انجام تعمیرات با نمایندگی تعمیر ماکروفر در تهران تماس بگیرید.
 • پیشتاز سرویس تمامی تعمیرات را در محل و حضور مشتری انجام می دهد.
 • در صورت تمایل می توانید مطلب تعمیر ماکروفر در محل را مطالعه کنید.
 • قبل از انجام هرکاری دقت داشته باشید که داخل دستگاه کثیف نباشد و جداره های آن را چربی نگرفته باشد که در غیر این صورت این چربی ها در حین کار جرقه می زند.
 • مورد دیگری که باید بررسی کنید این است که به هیچ عنوان از ظروف فلزی و غیر استاندارد در دستگاه استفاده نکنید زیرا این ظروف می توانند علت جرقه زدن ماکروفر باشند.
علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

نکته:دستگاه ماکروفر را خالی روشن نکنید زیرا در صورت روشن کردن دستگاه خالی شروع به جرقه زدن می کند که همین مورد باعث آسیب به قطعه مگنترون دستگاه می گردد.

قبل از هر اقدامی شما باید قسمت هایی از دستگاه که ممکن است جرقه بزنند را بشناسید تا برای بررسی و یافتن مشکل این نواحی را بررسی کنید.
قسمت های که برای بررسی علت جرقه زدن ماکروفر باید بررسی کنید عبارتند از:

 • کابین داخلی ماکروفر
 • لامپ مگنترون و کالیبر پرتاب اشعه
 • فیلتر میکا نسوز
 • قسمت های نگه دارنده داخل دستگاه
 • سینی و پایه های نگه دارنده گریل
 • المنت های حرارتی سقف و کف دستگاه

عوامل و دلایل جرقه زدن ماکروفرهای معمولی و سولاردام

در مطلب زیر به بررسی علت جرقه زدن ماکروفر خواهیم پرداخت و دلایل بروز این مشکل را ذکر خواهیم کرد.

 • استفاده از ظروف غیر استاندارد فلزی و آلومینیومی
 • کثیف بودن کابین داخلی دستگاه
 • از بین رفتن رنگ و لعاب داخلی ماکروفر
 • سوختن فیلتر میکا نسوز
 • آسیب رسیدن به لامپ مگنترون
 • کثیف شدن پایه های گریل
 • کثیف شدن سینی و یا از بین رفتن رنگ سینی در ماکروفر و سولاردام
 • جرقه زدن المنت های ماکروفر
 • جرقه زدن پایه های جوجه گردان و سینی در ماکروفر
 • سوختن دیود مایکروفر
 • سوختن قسمت های داخلی دستگاه
 • سوختن دمپر پخش کننده اشعه ماکروفر
 • سوختن ترانس ولتاژ بالا
علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

استفاده از ظروف غیر استاندارد فلزی و آلومینیومی

یکی از مهم ترین دلایل جرقه زدن ماکروفر عدم مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه و عدم آگاهی از استفاده صحیح از دستگاه می باشد.
در دفترچه راهنمای ماکروفر ذکر شده است که از چه ظروفی باید استفاده کنید تا دستگاه آسیب نبیند.
در صورت استفاده از ظروف فلزی، دورطلا، براق، فویل و آلمینیومی دستگاه در حین کار جرقه می زند.

کثیف بودن کابین داخلی دستگاه

زمانی که داخل دستگاه کثیف باشد و یا چربی جداره های آن را گرفته باشد در حین کار شما جرقه های ریزی را مشاهده می کنید که در صورت سرویس و نظافت به موقع دستگاه و یا استفاده از درپوش پلاستیکی مخصوص ماکروفر که بر روی مواد غذایی قرار گرفته و از پاشیدن مواد غذایی به دیواره های ماکروفر جلوگیری می کند.
زمانی که با این مشکل مواجه شدید به نظافت و تمیز کردن داخل دستگاه این مشکل برطرف می گردد.

علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

از بین رفتن رنگ و لعاب داخلی ماکروفر

از موارد دیگر علت جرقه زدن ماکروفر می توان به از بین رفتن رنگ داخلی دستگاه و لعاب آن اشاره کرد زیرا در این صورت امواج ساطع شده از مگنترون به قسمت های بدون رنگ ماکروفر برخورد کرده و ایجاد جرقه می کنند.
دقت داشته باشید که که رعایت تمیزی اخل دستگاه از بروز این مشکل جلوگیری می کند و همچنین در صورت از بین رفتن رنگ داخلی کابین مایکروفر نباید از دستگاه استفاده کنید و با مرکز تعمیرات به منظور رفع ایراد دستگاه تماس بگیرید.

سوختن فیلتر میکا نسوز

در دستگاههای ماکروفر از یک فیلتر نسوز به نام میکا استفاده شده است که در مسیر لامپ اشعه به کابین دستگاه قرار گرفته و در صورت سوختن این فیلتر ماکروفر شروع به جرقه زدن می کند.
فیلتر های میکا از جنس طلق نسوز می باشند و در صورتی که از ظروف فلزی استفاده کنید و یا این فیلتر کثیف شوند ابتدا خود می سوزند و سپس به لامپ مگنترون آسیب می رساند.

علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

آسیب رسیدن به لامپ مگنترون

علت جرقه زدن ماکروفر می تواند آسیب دیدن قسمت مگنترون باشد به این صورت که ممکن است قسمت اسیلاتور که در پشت لامپ اشعه و قسمت پشتی فیلتر میکا قرار گرفته سوخته باشد و یا نوار طلایی رنگی که در زیر آنتن قرار گرفته است آسیب ببیند.
آسیب دیدن مگنترون نیز تاثیر مستقیم به استفاده از ظروف غیر استاندارد و فلزی دارد و جرقه زدن متداوم این قطعه باعث سوختن کامل مگنترون و هزینه بسیار زیادی می گردد.

کثیف شدن پایه های گریل

در دستگاههای ماکروفر از 2 سه پایه فلزی که برای پخت و پز با قسمت گریل مصرف می شوند استفاده شده که دارای پایه های لاستیکی می باشند.
در صورتی که این پایه های لاستیکی بسوزند و آب شوند در حین استفاده جرقه می زنند که با تعویض آنها مشکل برطرف می گردد.

کثیف شدن سینی و یا از بین رفتن رنگ سینی در ماکروفر و سولاردام

علت جرقه زدن ماکروفر می تواند مرتبط با سینی دستگاه باشد که در مدل هایی با سینی شیشه ای کثیفی و چربی گرفتن آن باعث جرقه زدن ماکروفر و در مدل هایی که سینی فلزی دارند مانند سولاردام ال جی رنگ پریدیگی و کثیفی باعث ایجاد جرقه می گردد.
دقت داشته باشید در صورتی که این رنگ پریدگی ها جزئی هستند می توانید با استفاده از خش گیرهای خودرو این رنگ پریدگی ها را بپوشانید.

علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

جرقه زدن المنت های ماکروفر

در دستگاههای ماکروفر به منظور گریل کردن مواد غذایی از المنت هایی در سقف و کف دستگاه استفاده شده است که در صورت کثیفی و یا آسیب دیدگی جرقه می زنند.
در صورتی که جرقه از قسمت گریل ماکروفر باشد ابتدا این قسمت را تمیز کنید و سپس به مدت 5 دقیقه روشن کنید تا در صورتی که چربی بر روی آن مانده باشد چربی ها آب بشوند.
در صورت برطرف نشدن مشکل با نمایندگی تعمیر ماکروفر در تهران تماس بگیرید.


در ماکروفرهای سولاردام ال جی المنت کف دستگاه با این مشکل مواجه می شود زیرا در قسمت سمت راست المنت پایه فلزی پرس نیست و با جمع شدن چربی در این ناحیه و عدم رسیدگی به موقع باعث سوختن المنت می شود.
در صورت تمایل مطلب تعمیر ماکروفر سولاردام ال جی را مطالعه کنید.

جرقه زدن پایه های جوجه گردان و سینی در ماکروفر

در دستگاههای سولاردام و سامی از پایه های نگه دارنده ای در دیواره ماکروفر به منظور جوجه گردان استفاده شده است که در صورتی که آنها را تمیز نکنید و کثیف بشوند شروع به جرقه زدن می کند از همین رو دقت کنید تمیز نگه داشتن کابین داخل ماکروفر از مهم ترین دلایل طول عمر دستگاه می باشد.

سوختن دیود مایکروفر

علت جرقه زدن ماکروفر می تواند مربوط به سوختن دیود مایکروفر باشد زیرا در صورتی که دیود بسوزد که در اکثر مواقع می ترکد و با برخورد با بدنه دستگاه ایجاد جرقه می کند.

سوختن قسمت های داخلی دستگاه

در صورتی که داخل کابین دستگاه به هر دلیلی سوخته باشد و قسمت های از آن به رنگ قهوه ای در آمده باشد می تواند علت جرقه زدن ماکروفر باشد که این مشکل در پیشتاز سرویس با رنگ کردن کامل داخل کابین دستگاه به صورت اصولی و گارانتی 1 ساله تعمیر می گردد.

علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

سوختن دمپر پخش کننده اشعه ماکروفر

در برخی از دستگاه های ماکروفر از یک دمپر به منظور انتقال امواج به داخل محفظه آن استفاده می شود که در صورت سوختن این دمپر و آسیب دیدن آن باعث بروز جرقه می گردد.
شما می توانید برای درخواست تعمیرات خود با نمایندگی تعمیر ماکروفر در تهران تماس بگیرید.

سوختن ترانس ولتاژ بالا

یکی دیگر از دلایل جرقه زدن ماکروفر سوختن ترانس می باشد که در صورتی که در سیم پیچ های ترانس اتصالی به وجود آمده باشد شما شاهد جرقه زدن ماکروفر در حین کار می باشید و دقت داشته باشید که ممکن است این مشکل به همراه بوی شدید سیم سوخته همراه باشد.

علت جرقه زدن ماکروفر
علت جرقه زدن ماکروفر

نتیجه گیری

در متن علت جرقه زدن ماکروفر تلاش بر این بود که توضیحاتی کامل و مفید برای شما عزیزان فراهم گردد تا در صورت امکان مشکل دستگاه خود را در منزل برطرف نمایید.
اما دقت داشته باشید که دستگاههای ماکروفر به دلیل کار با ولتاژ بسیار زیاد خطرناک می باشند و توصیه ما به شما عزیزان این است که دستگاه را باز نکنید و در صورت نیاز با همکاران ما در پیشتاز سرویس تماس بگیرید.

تعداد کلمات متنمنبع
2014Cause Of Microwave Sparking

مناطق تحت پوشش نمایندگی تعمیر ماکروفر در تهران

نمایندگی تعمیرماکروفر در شمال تهران

قیطریه،کامرانیه،الهیه،فرشته،دیباجی،جمشیدیه،آجودانیه،زعفرانیه،پاسداران،دولت،ظفر،جردن،اندرزگو،میرداماد،آتی ساز،سعادت آباد،ولنجک،شهرک غرب،اندرزگو

02122878551

نمایندگی تعمیر ماکروفر در مرکز تهران

انقلاب،فردوسی،هفت تیر،کریم خان،زرتشت،سعدی،دروازه دولت،بهجت آباد،یوسف آباد،فاطمی،چهارراه قصر،گیشا،بهبودی،شهرآرا،توحید

02188813743

نمایندگی تعمیر ماکروفر در شرق تهران

تهرانپارس،دلاوران،شمیران نو،حکیمیه،استخر،نارمک،هفت حوض،آهنگ،سیدخندان،لویزان،شیان،حکیمیه،رسالت،سید خندان

02177723347

نمایندگی تعمیر ماکروفر در جنوب شرق تهران

پیروزی،افسریه،مسعودیه،خاوران،بعثت،محلاتی،اتابک،نیرو هوایی،تهران نو،دوشان تپه،هجرت،مشیریه،کیانشهر،مسگرآباد

02133078872

نمایندگی تعمیر ماکروفر درغرب تهران

دریاچه چیتگر،امید دژبان،کوهک،پیامبر،جنت آباد،بلوار فردوس،اکباتان،باغ فیض،تهرانسر،شهرک آزادی،شهرک آپادانا،شهرک فرهنگیان،پونک،سیمون بولیوار،دهکده المپیک،شهرک صدرا،شهرزیبا،شهران،کوهسار،آیت الله کاشانی،صادقیه،ستارخان

02166000746

02144516412

نمایندگی تعمیر ماکروفر در جنوب غرب تهران

فلاح،امامزاده حسن،یافت آباد،شهرک ولیعصر،بلوار معلم،تختی،مهرآباد جنوبی،هاشمی،استاد معین،دامپزشکی،طوس،دستغیب،کمیل،خوش،نعمت آباد،ابراهیم آباد،خلیج فارس

02166101065

نمایندگی تعمیرماکروفر در جنوب تهران

شوش،خانی آباد،نازی آباد،مولوی،خزانه،راه آهن،چشمه علی،عبدل آباد،قلعه مرغی،سیزده آبان،شهرری

02156010207

نمایندگی تعمیرماکروفر در رباط کریم،پرند و شهریار

نمایندگی تعمیر ماکروفر در شمیرانات،دماوند و بومهن

5 51 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

18 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا مولایی
رضا مولایی
1 سال قبل

سلام ماکروفر دلمونتی داریم چند وقته از زیر سینی جرقه میزنه ایرادش چیه؟ ممنون میشم راه حل بگید چون من زنجان هستم و اینجا نمایندگی نداره دستگاه

جلال علومی
جلال علومی
1 سال قبل

با این توضیحات پس علت جرقه زدن ماکروفر نمیتونه از افت ولتاژ برق باشه؟

شادی بهروزی
شادی بهروزی
1 سال قبل

سلام
ماکروفر سولاردوم من از زیر سینیش جرقه میزنه
میتونید راهنماییم کنید که ایرادش چیه؟

بیتا
بیتا
1 سال قبل

سلام
دلیل جرقه زدن ماکروفر می تونه استفاده از فویل باشه؟

حسام
حسام
1 سال قبل

سمت راست داخل ماکروفر من جرقه میزنه با نور زیادی علت چی هست؟

javad
javad
9 ماه قبل

سلام
جرقه زدن داخل دستگاه به قطعات ماکروفر آسیب میزنه؟

منصوره
منصوره
6 ماه قبل

سلام
از پایه های توری فلزی گریل ماکروفر من جرقه می زنه ایراد چی هست؟

مینا
مینا
1 ماه قبل

سلام
قیمت فیلتر میکا در ماکروفر چقدر هستش؟

محسن
محسن
1 ماه قبل

سلام
دلیل جرقه زدن ماکروفر می تونه مربوط قطعه مگنترون باشه ؟