You are currently viewing دیود مایکروفر
دیود مایکروفر

دیود مایکروفر

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیود مایکروفر (Microwave Diode) از دیگر قطعات مهم در تعمیرات دستگاه ماکروفر است که می توان به آن اشاره کرد و همانند دیگر قطعات مهم مانند: مگنترون، ترانس، خازن و دیود در صورت خراب بودن این قطعه دستگاه مواد غذایی را گرم نمی کند و در عملکرد اصلی مایکروفر که انجام پخت و پز مواد غذایی می باشد خلل ایجاد کرده و در صورتی که به موقع این عیب برطرف نگردد ممکن است بقیه قطعات گرمایشی نیز آسیب ببینند.

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش محتوا

از مهم ترین قطعاتی که در روند گرم کردن مواد غذایی در ماکروفر می توان به آنها اشاره کرد قطعات زیر می باشند که خرابی هر کدام از این قطعات می توانید فرایند گرم کردن مواد غذایی را مختل نماید.

تمام قطعات عرضه شده در پیشتاز سرویس به صورت اصلی و فابریک بوده و دارای 6 تا 12 ماه گارانتی می باشند.

مراکز تعمیراتی
مراکز تعمیراتی

برای ثبت درخواست و تهیه دیود مایکروفر می توانید از روش های زیر اقدام نمایید:

در صورت اطمینان از سوختن دیود ماکروفر دستگاه از روش های زیر می توانید درخواست خرید دیود ماکروویو را در مجموعه پیشتاز سرویس ثبت نمایید:

 1. تماس مستقیم با هر کدام از مراکز پیشتاز سرویس در سراسر تهران و حومه
 2. ثبت درخواست در وبسایت و سفارش قطعه مورد نظر به صورت آنلاین
 3. تماس مستقیم با کارشناسان مرکز و دریافت مشاوره در خصوص چگونگی تهیه دیود ماکروفر
 4. درخواست قطعه در بخش گفتینو وبسایت و چت با کارشناسان مرکز

در صورت تمایل به خرید دیود مایکروفر به صورت آنلاین و پرداخت اینترنتی اینجا را کلیک نمایید.

همچنین در صورت تمایل به خرید دیود ماکروفر از فروشگاه پیشتاز سرویس می توانید با هماهنگی قبلی به ادرس فروشگاه واقع در خیابان آزادی خیابان بهبودی پلاک 120 مراجعه نمایید.

پیشتاز سرویس با بیش از ۳ دهه تجربه در زمینه تعمیرات لوازم خانگی و همچنین استفاده از تعمیرکاران حرفه ای و استفاده از قطعات اصلی و دارای گارانتی تمامی خدمات تعمیراتی را در محل و حضور مشتری انجام می دهد و دقت داشته باشید که در پایان انجام کار فاکتور و ضمانت نامه را از تکنسین دریافت کنید.

شما می توانید با استفاده از گزینه تماس مستقیم با کارشناسان ما از راهنمایی و نحوه تعمیرات ماکروفر خود بهره مند گردید.

برای درخوایت تعمیرات خود با پیشتاز سرویس باید موارد زیر را طی نمایید:

 • در ابتدا با نزدیکترین نمایندگی پیشتاز سرویس تماس بگیرید.
 • با مراجعه به وبسایت پیشتاز سرویس درخواست تعمیرات خود را آنلاین ثبت کنید.
 • حداکثر تا یک ساعت پس از ثبت درخواست تکنسین مربوطه با شما تماس خواهد گرفت.
 • مشکل دستگاه خود را با تکنسین مربوطه مطرح کنید.
 • زمان و مکان مراجعه تکنسین را با درخواست خود تعیین نمایید.
 • در زمان تعیین شده تکنسین مراجعه می کند.
 • تعمیرات در محل انجام می گردد و دستگاه جابجا نمی شود
 • در آخر فاکتور به همراه گارانتی خدمات توسط تکنسین به شما ارائه می شود.
دیود مایکروفر
“دیود مایکروفر”

دیود مایکروفر چیست؟

در دستگاههای ماکروفر از دیود برای عمل یکسوسازی استفاده می شود به این صورت که وظیفه جداسازی قطب های مثبت و منفی را بر عهده دارد و این که جریان متناوب برق شهری را به برق مستقیم تبدیل کند تا ولتاژ مورد نیاز مگنترون برای تولید امواج فراهم گردد.

دیود مایکروفر قطعه ای الکتریکی است که از یکسو به بدنه دستگاه و از سوی دیگر به یک سر خازن متصل شده است و از ۲ بخش کاتد و آند تشکیل شده است وهمانطور که در بالا گفته شد محل قرار گیری دیود از یک طرف به بدنه دستگاه و از طرف دیگر به یک سر خازن متصل شده است و در اکثر دستگاهها در زیر فن خنک کننده قرار گرفته و به بدنه دستگاه پیچ شده است ولی مشاهده شده است که در برخی از دستگاهها با اندازه بزرگ در سقف دستگاه جایگذاری شده است.

نحوه عملکرد آن به این صورت است که زمانی که دستگاه استارت می کند برق ۲۲۰ شهری به دو سر ترانس رسیده و در یک مرحله افزایش می یابد و در مرحله بعد به خازن رسیده و مجددا افزایش یافته و سپس به وسیله دیود مایکروفر عملیات یکسوسازی انجام می شود و قطب های مثبت و منفی از یکدیگر جدا شده تا ولتاژ مورد نیاز مگنترون برای تولید امواج تعبیه می گردد.

مشتریان گرامی به این نکته دقت داشته باشید که انجام سرویس ماکروفر به صورت منظم باعث افزایش طول عمر دستگاه و بالا رفتن راندمان ماکروفر شما می گردد.

چرا پیشتاز سرویس؟ با استفاده از خدمات تعمیراتی و تکنسین‌های پیشتاز سرویس از چه مزایایی برخوردار می‌شوید؟

وظیفه دیود مایکروفر

یکی از مهم ترین قطعاتی که در عمل گرمایش ماکروفر استفاده می شود دیود می باشد که با حرف انگلیسی D نشان داده می شود و در ماکروفرهایی که از سیستم اینورتر بهره می برند در قسمت برد اینورتر استفاده می گردد که از نشانه های خرابی دیود برد اینورتر پریدن فیوز واحد در زمان استارت به کار دستگاه می باشد و تعمیر این برد باید توسط تعمیرکار مجرب انجام گیرد.

ولی دقت داشته باشید که ممکن است دستگاه پس از چند ثانیه که شروع به کار می کند خاموش شود که از دیگر دلایل خرابی دیود برد اینورتر می باشد.
دقت داشته باشید که دیود وظیفه تبدیل برق متناوب AC به برق مستقیم DC را بر عهده دارد و گاها در برخی از دستگاهها مابین خازن و ترانس از فیوز های ولتاژ اسنفاده نشده و به جای آن از دو دیود استفاده کرده اند که یک دیود به بدنه ماکروفر و دیود دیگر در دو سر مختلف خازن قرار گرفته است.

دیود مایکروفر
اتصال دیود به بدنه مایکروفر

سوالات متداول(FAQ)

آیا دیود در مدل های مختلف ماکروفر یکسان هستند؟

بله، تمامی دیود های به کار رفته در انواع ماکروفر به یک شکل و با عملکردی یکسان می باشند.

آیا یک طرف دیود حتما باید به بدنه متصل باشد؟

خیر، مشاهده شده است که به پایه فلزی نگه دارنده خازن نیز بسته شده است.

آیا دیود های استفاده شده در پیشتاز سرویس دارای گارانتی می باشند؟

بله، تمامی قطعات تعمیراتی در این مرکز دارای گارانتی 6 ماهه می باشند.

آیا در غرب تهران نیز خدمات داریم؟

بله، پیشتاز سرویس در تمامی مناطق تهران آماده خدمت رسانی می باشد.

علائم و نشانه های دیود مایکروفر معیوب

دقت داشته باشید که همانند مابقی قطعات گرمایشی ماکروفر دیود نیز نقشی اصلی را بر عهده دارد و در صورتی که این قطعه با مشکل مواجه شود مواد غذایی داخل ماکروفر گرم نمی شوند.
از آن جهت که دیود در مدار الکتریکی دستگاه قرار میگیرد و نقش یکسو کنندگی را بر عهده دارد به شما مشتریان گرامی توصیه می شود که دستگاه را برای بررسی سالم یا خراب بودن دیود باز نکنید و این کار را به تعمیرکار مربوطه واگذار کنید.

دستگاههای ماکروفر برای شروع به کار به ولتاژ بسیار زیادی نیاز دارند به این صورت که ولتاژی که توسط قطعات گرمایشی تهیه شده و به دیود به منظور یکسوسازی می رسد تقریبا 4000 ولت می باشد که ممکن است برای شما خطرات جانی در پی داشته باشد.

از همین رو به شما عزیزان توصیه می شود برای دخواست تعمیرات خود با پیشتاز سرویس تماس گرفته و از خدمات عمراه گارانتی ما بهره مند شوید.

این مقاله پاسخگوی سوال شما نبود؟ می‌توانید مستقیما با کارشناسان پیشتاز سرویس تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

نشانه های خرابی دیود مایکروفر

ممکن است به محض استارت دستگاه از دستگاه صدای بسیار ناهنجاری بلند شود که ممکن است از خرابی دیود باشد و با جایگزینی این قطعه مشکل برطرف گردد.

از دیگر نشانه های خرابی دیود مایکروفر شکستن آن و نصف شدن این قطعه می باشد.
یکی دیگر از نشانه های خرابی دیود این است گه از دستگاه در حین کار صدای جرقه زدن و بوی بد بلند گردد که با بررسی دیود و اطمینان از معیوب بودن این قطعه می توانید آن را جایگزین کنید.
در صورتی که با هرکدام از این مشکلات مواجه شدید دستگاه را از برق کشیده و با تعمیرکار متخصص برای بازبینی و رفع مشکل دستگاه تماس حاصل فرمایید.

یکی دیگر از دلایل مهم گرم نکردن ماکروفر خرابی این قطعه می باشد.

دیود مایکروفر
دیود مایکروفر

بررسی خرابی دیود مایکروفر

برای بررسی اینکه آیا دیود مایکروفر معیوب است یا سالم ؟ شما به یک مولتی متر احتیاج دارید و به 3 روش زیر می توانید این تست را انجام دهید.

 • به این صورت که اهم متر را بر روی تست مقاومت قرار داده و باید مقاومت یکسوی دیود از سوی دیگر بیشتر باشد و در صورت برابری این عدد دیود خراب می باشد.
 • در بررسی دیگر می توانید مولتی متر را بر روی تست دیود قرار داده و پراپ های مولتی متر را بر روی دو سر دیود قرار دهید و دیود سالم باید از یکسو فقط عدد نشان بدهد و در غیر این صورت دیود خراب است و
 • و در آخرین مرحله نیز تست به وسیله بیزر مولتی متر می باشد که اگر در هرکدام از دوسر دیود صدای بوق شنیده شود این قطعه معیوب می باشد و باید جایگزین شود.

در مورد تعمیر مایکروفر خود سوالی دارید؟ سوال خود را کامنت کنید تا کارشناسان پیشتاز سرویس در اولین فرصت پاسخگوی سوال شما باشند.

چگونگی تعویض دیود مایکروفر

دیود مایکروفر از یک سر که قابلیت پیچ شدن به بدنه دستگاه را دارد به نام آند و از یک سر دیگر که سوکتی می باشد و به خازن متصل می شود به نام کاتد تشکیل شده است.

 • دستگاه ماکروفر را از برق جدا کنید.
 • کاور روی دستگاه را باز کرده.
 • قبل از هرچیز به وسیله دم باریک یا پیچ گوشتی خازن را تخلیه کنید.
 • ابتدا قسمت دیود که به بدنه دستگاه پیچ شده است را باز کنید.
 • سپس به وسیله دم باریک سوکت متصل به خازن را جدا کرده و دیود را برای بررسی از دستگاه خارج کنید.

در صورتی که دیود مایکروفر را بررسی کردید و این قطعه سالم بود به سراغ دیگر قطعات دستگاه مانند:مگنترون،خازن،ترانس و….. بروید و آنها را بررسی کنید.

دقت داشته باشید که در دستگاههای ماکروفر انرژی الکتریکی بسیار زیادی ذخیره شده است که بسیار خطرناک می باشد و برای بررسی و تعمیر دستگاه شما نیاز به یک متخصص دارید و در غیر این صورت ممکن است خطرات جانی در پی داشته باشد.

دیود مایکروفر
دیود مایکروفر

نکته بسیار مهم : بسیار کم مشاهده شده است که دیود مایکروفر علائم ظاهری خراب داشته باشد ولی به این موضوع دقت کنید که ممکن است دیود در اثر فشار زیاد بترکد و یا بسوزد که از روی ظاهر کاملا مشخص می شود و یا حتی دیده شده است که دیود مایکروفر بسیار داغ می شود به صورتی که زمانی که آن را لمس کنید دست شما را می سوزاند.

قیمت دیود مایکروفر

در صورت اطمینان از خرابی دیود مایکروفر و نیاز به تعویض آن می توانید این قطعه را از مراکز پیشتاز سرویس تهیه کنید.

قیمت دیود مایکروفر از 35 تا 65 هزار تومان متغیر می باشد اما برای سفارش و قیمت دقیق آن با مراکز پیشتاز سرویس تماس بگیرید.

نتیجه گیری :

در ادامه توضیحاتی که درباره خرابی دیود مایکروفر و حتی تعویض آن برای شما مشتریان گرامی گفته شد شرکت تعمیراتی پیشتاز سرویس توصیه می کند که از باز کردن دستگاه جدا خودداری فرمایید زیرا تمامی قطعات ماکروفر با ولتاژ بالایی کار می کنند و برای سلامتی بسیار مضر می باشند.
برای ثبت سفارش تعمیرات خود می توانید هم از طریق ثبت درخواست آنلاین و هم تماس مستقیم با مراکز ما و همچنین ارتباط تصویری از طریق واتس آپ ارتباط برقرار نمایید.

تمامی مطالبی که در بالا ذکر شد تنها و در جهت کسب اطلاعات شما عزیزان در مورد قطعه دیود بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم که شما خود اقدام به تعمیر دستگاه خود بگیرید زیرا بسیار خطرناک می باشد.

تعداد کلمات متن دیود مایکروفرمنبع
2057Microwave Diode

دانلود نسخه آفلاین

شعب مراکز فروش دیود مایکروفر در تهران

فروش دیود ماکروفر در شمال تهران

قیطریه،کامرانیه،الهیه،فرشته،دیباجی،جمشیدیه،آجودانیه،زعفرانیه،پاسداران،دولت،ظفر،جردن،اندرزگو،میرداماد،آتی ساز،سعادت آباد،ولنجک،شهرک غرب،اندرزگو

02122878551

خرید دیود ماکروویو در مرکز تهران

انقلاب،فردوسی،هفت تیر،کریم خان،زرتشت،سعدی،دروازه دولت،بهجت آباد،یوسف آباد،فاطمی،چهارراه قصر،گیشا،بهبودی،شهرآرا،توحید

02188813743

فروش دیود مایکروویو در شرق تهران

تهرانپارس،دلاوران،شمیران نو،حکیمیه،استخر،نارمک،هفت حوض،آهنگ،سیدخندان،لویزان،شیان،حکیمیه،رسالت،سید خندان

02177723347

خرید دیود مایکروفر در جنوب شرق تهران

پیروزی،افسریه،مسعودیه،خاوران،بعثت،محلاتی،اتابک،نیرو هوایی،تهران نو،دوشان تپه،هجرت،مشیریه،کیانشهر،مسگرآباد

02133078872

فروش دیود ماکروفر درغرب تهران

دریاچه چیتگر،امید دژبان،کوهک،پیامبر،جنت آباد،بلوار فردوس،اکباتان،باغ فیض،تهرانسر،شهرک آزادی،شهرک آپادانا،شهرک فرهنگیان،پونک،سیمون بولیوار،دهکده المپیک،شهرک صدرا،شهرزیبا،شهران،کوهسار،آیت الله کاشانی،صادقیه،ستارخان

02166000746

02144516412

فروش دیود ماکروویو در جنوب غرب تهران

فلاح،امامزاده حسن،یافت آباد،شهرک ولیعصر،بلوار معلم،تختی،مهرآباد جنوبی،هاشمی،استاد معین،دامپزشکی،طوس،دستغیب،کمیل،خوش،نعمت آباد،ابراهیم آباد،خلیج فارس

02166101065

فروش دیود مایکروویو در جنوب تهران

شوش،خانی آباد،نازی آباد،مولوی،خزانه،راه آهن،چشمه علی،عبدل آباد،قلعه مرغی،سیزده آبان،شهرری

02156010207

خرید دیود ماکروفر در رباط کریم،پرند و شهریار

خرید دیود ماکروفر در شمیرانات،دماوند و بومهن

5 32 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

24 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خسرو نسیب
خسرو نسیب
1 سال قبل

سلام قیمت دیود ماکروفر چنده؟

مرتضی
مرتضی
1 سال قبل

سلام توضیحات دیود زنر هست این دیود؟

هاشم
هاشم
1 سال قبل

کاملترین مطلبی که راجع به دیود ماکروفر خوندم دست مریزاد خدا قوت

بهنام سبکی
بهنام سبکی
1 سال قبل

سلام دیود ماکروفر قابل تعمیر نیست؟ میدونم ارزش تعمیر نداره ولی من دانشجو الکترونیک هستم و از روی کنجکاوی میخوام انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

مجتبی
مجتبی
1 سال قبل

دیودها در ماکروفرهای مختلف با هم فرق دارند؟

امیرحسام
امیرحسام
1 سال قبل

قیمت دیود مایکروفر چند هست؟

علیرضا فیضی
علیرضا فیضی
1 سال قبل

وقت بخیر ما خدمات فنی کوثر استان یزد فعالیت داریم قطعات ماکروفر به صورت عمده هم فروش دارید؟

کاوه نصیری
کاوه نصیری
1 سال قبل

دیود ماکروفر ال جی هم دارید؟

علیرضا موحد
علیرضا موحد
1 سال قبل

سلام
ارسال دیود به اهواز هم دارید؟

امیرعلی زینتی
امیرعلی زینتی
1 سال قبل

سلام
برای تست دیود چه باید کرد؟

منصور
منصور
1 سال قبل

ایا میشه به جای ۲ دیود از یک دیود در ماکروفر استفاده کرد؟

فرزاد
فرزاد
9 ماه قبل

ارسال دیود به کیش هم دارید؟