You are currently viewing قطعات کولرگازی
قطعات کولرگازی

قطعات کولرگازی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

اگر می خواهید در رابطه با قطعات کولرگازی (air conditioner parts) اطلاعاتی کامل و جامع داشته باشید و یا به دلیل خرابی های کولرگازی خود تمایل دارید با نحوه کارکرد قطعات کولرگازی و اجزا تشکیل دهنده آن آشنا شوید در ادامه با ما باشید تا اطلاعات مفیدی که توسط تحریریه پیشتاز سرویس گردآوری شده است را مطالعه و بهره گیری نمایید.

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش محتوا

در متن زیر به بررسی مهم ترین قطعات کولرگازی و چگونگی کارکرد این قطعات خواهیم پرداخت تا شما عزیزان تا حدودی با قطعات اصلی دستگاههای کولرگازی آشنا گردید.

ارسال دیدگاه

چرا از خود تکنسین نپرسیم؟!

کاربران محترم می توانید با درج کامنت و سوال خود در پایان این مقاله به راحتی با تکنسین در تماس باشید و در زمانی کوتاه پاسخ سوال خود را دریافت کنند.

اجزا اصلی تشکیل دهنده کولرگازی

مهم ترین قطعات تشکیل دهنده کولرگازی که با همکاری یکدیگر باعث تولی برودت می شوند به شرح زیر می باشد:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • اواپراتور
 • برد الکترونیکی
 • شیر برقی
 • موتور فن داخلی
 • موتور فن بیرونی
 • شیر سرویس
 • خازن
 • کنتاکتور یا رله فرمان
 • مافلر
 • های پرشر
 • لوپرشر
مراکز تعمیراتی
مراکز تعمیراتی

وظایف قطعات کولرگازی در سیکل تبرید چیست؟

قصد داریم تا شما را با وظایف قطعات کولرگازی آشنا کنیم تا در صورت بروز مشکل به دلیل خرابی راحت تر پی ببرید.

کمپرسور

قلب تپنده تمامی سیستم های برودتی کمپرسور می باشد،وظیفه کمپرسور چرخاندن گاز در سیکل و تبدیل گاز به مایع و بلعکس در سیکل می باشد همانطور که آگاهی دارید در هنگام استفاده از کولرگازی در حالت سرمایش گاز از کمپرسور خارج و پس از طی کردن مسیر تبدیل به مایع شده و مجدد به کمپرسور وارد می شود و این چرخه برای تولید برودت ادامه دارد و در صورت خرابی این قطعه عملا دستگاه از کار می افتد.

قطعات کولرگازی
“قطعات کولرگازی”

کندانسور

برای تبدیل گاز داغ خارج شده به مایع و هدایت آن به سمت پنل داخلی کندانسور طراحی شده که با استفاده از موتور و پروانه فن و لوله های مارپیچی که در مسیر طراحی شده اقدام به خنک نمودن گاز می نماید،ابعاد کندانسور کولرگازی بستگی به حجم دستگاه ها متفاوت طراحی می شود و در برخی از مدل ها از مس و در برخی دیگر از آلمینیوم طراحی می شوند به طور کلی یکی از مهمترین قطعات کولرگازی کندانسور می باشد.

اواپراتور

پنل داخلی نیز همانند کندانسور تشکیل شده از لوله های مار پیچ و موتور فن می باشد که در این مسیر گاز مایع با جذب حرارت محیط و تبادل حرارتی در کویل کولرگازی تبدیل به بخار شده و علاوه بر ایجاد برودت در پایان مسیر مجدد به سمت کمپرسور هدایت می شود،از دیگر قطعات کولرگازی که کمتر دچار خرابی می شود و استهلاک کمتری نسبت به سایر قطعات کولرگازی دارد می توان به اواپراتور اشاره نمود.

برد الکترونیکی

یکی دیگر از قطعات کولرگازی که کاربردی بسیار مهم در سیستم برودتی را دارد برد الکترونیکی می باشد،در واقع اگر بخواهیم کمپرسور کولرگازی را قلب دستگاه بنامیم برد الکترونیکی را می توان مغز دستگاه نامید زیرا تمامی درخواست هایی که مشتری از طریق ریموت کنترل کولرگازی از دستگاه دارد توسط برد الکترونیکی به سایر قطعات انتقال داده می شود.برای مثال تنظیم حالات دستگاه،کنترل پرتاب باد دستگاه،تایمر و… تمامی توسط برد الکترونیکی آنالیز و به سایر قطعات کولرگازی فرمان کار داده می شود.

یکی از بیشترین قطعات کولرگازی که نیاز به تعمیر پیدا می کند نیز همین برد الکترونیکی می باشد زیرا فرکانس شبکه برق در ایران پرنوسان بوده و معمولا محافظی برای دستگاه پیش بینی نمی شود و همین امر سبب می شود در صورت بروز نوسانات برق برد الکترونیکی آسیب ببیند.

شیربرقی

این قطعه از قطعات کولرگازی صرفا در کولرهایی که سیستم سرما و گرما را دارند کاربرد دارد و در سیستم هایی که فقط سرما هستند نصب نمی شود،وظیفه شیر برقی تبدیل کندانسور و اواپراتور می باشد و در هنگام استفاده از گرمایش دستگاه باد گرم به منزل هدایت شده و باد سرد از کندانسور ایجاد می شود این دقیقا برعکس سیستم تابستانی کولرهای گازی می باشد،شیر برقی نیز فرمان خود را از طریق یک بوبین و برد الکترونیکی دریافت می کند.

در برخی موارد خود شیر برقی معیوب شده و در برخی موارد بوبین شیربرقی خراب می شود،معمولا از قطعات کولرگازی بوبین شیر برقی بسیار کم آسیب می بیند برای تست کافیست برق 220 به دو سر بوبین بدهید و در صورت کار نکردن بوبین را تعویض نمایید.

موتور فن داخلی

وظیفه پخش باد خنک در محیط بر عهده موتور فن داخلی می باشد،موتور فن داخلی از آن دسته قطعه کولرگازی می باشد که هم مکانیکی و هم الکتریکی می باشد زیرا بلبرینگ و موتور و همین طور سیم پیچ در این قطعه می باشد و خرابی نیز هم به طور مکانیکی(گیرپاچ) و هم قطعی سیم کشی در این قطعه پیش می آید،معمولا قطعات کولرگازی یا مکانیکی و یا الکتریکی می باشد اما موتور فن داخلی از این قایده مثتثنی می باشد.

قطعات کولرگازی
قطعات کولرگازی

موتور فن بیرونی

وظیفه موتور فن بیرونی خنک کردن گاز داغ به همراه کندانسور می باشد این موتور فن نیز همانند موتور فن داخلی جزیی از قطعات کولرگازی می باشد که مکانیکی و الکتریکی می باشد،معمولا در صورت خرابی موتور فن بیرونی این قطعه نیز گیرپاچ کرده و در اغلب اوقات قابل تعمیر می باشد البته خرابی موتور فن بیرونی نیز به ندرت بوده و این قطعه کولرگازی دارای طول عمر بالایی می باشد.

شیر سرویس

برای شارژ گاز و سرویس کولرگازی توسط طراحان این دستگاه شیر سرویس نصب شده است تا بتوان برای وکیوم و سایر موارد بدون احتیاج به جوشکاری والف اقدام به خدمات سرویس کولرگازی نمود،در کولرهای گازی پنجره ای و یا یخچال و فریزها این شیر نصب نشده و هنگامی که کمپرسور دستگاه از کار می ایستد برای شارژ گاز دستگاه جدید احتیاج به جوش دادن والف می باشد که علاوه بر زمان بر بودن و هزینه،جوشکاری والف همانند قطعه فابریک نمی باشد.

خازن

 • وظیفه راه اندازی کمپرسور و تامین ولتاژ کمپرسور برعهده خازن می باشد،برق به خازن تغذیه شده و ولتاژ توسط خازن بالاتر رفته و به کمپرسور انتقال داده می شود هنگام خرابی این قطعه برودت در سیکل به دلیل عدم کارکرد کمپرسور متوقف می شود.
 • یکی از ارزان ترین قطعات کولرگازی و پرکارترین این قطعات خازن کولرگازی می باشد،خازن برای موتور فن نیز در برخی سیستم ها نصب می شود.
 • این قطعه از 35 میکروفاراد تا 70 میکروفاراد در کولرهای گازی نصب می شود که این اختلاف قدرت بستگی به اختلاف حجم کولرگازی دارد.
قطعات کولرگازی
قطعات کولرگازی

کنتاکتور یا رله فرمان

هنگامی که فرمان از برد الکترونیکی برای راه اندازی کمپرسور ارسال می شود این فرمان ابتدا به کنتاکتور و یا رله انتقال داده می شود زیرا در صورت نبود این قطعه کمپرسور یکسره کار می کند و در واقع کلید قطع و وصل کمپرسور این قطعه می باشد که به دلیل کارکرد بسیار زیاد در سیستم یکی از قطعات کولرگازی که بسیار دچار خرابی می شود همین قطعه می باشد.

مافلر

یکی از قطعات کولرگازی که در برخی برندها نیز نصب نمی شود مافلر می باشد زیرا مافلر از آن دسته از قطعه کولرگازی می باشد که کاربرد برودتی در سیستم نداشته و صرفا جهت جلوگیری از صدای زیاد کمپرسور در سیستم لحاظ شده است،همچنین جزوی از قطعات کولرگازی بوده که معمولا خرابی نداشته و در صورت خرابی می توان قطعه را حذف نمود.

خرابی مافلر معمولا به دلیل کیپ کردن مسیر می باشد و در اغلب اوقات این قطعه همانطور که ذکر شد حذف می شود.

این مقاله پاسخگوی سوال شما نبود؟ می‌توانید مستقیما با کارشناسان پیشتاز سرویس تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

های پرشر(high presor)

یکی از قطعات کولرگازی که برای محافظت از سیکل و در برخی برندها نصب می شود قطعه های پرشر می باشد که وظیفه آن قطع کردن مدار در هنگامی که گاز بیش از حد می باشد و سیکل با مبرد بیش از حد کار می کند فرستادن پیغام ارور و قطع شدن دستگاه می باشد.

لو پرشر(low)

این قطعه از کولرگازی نیز برای آن نصب شده که در هنگام کمبود مبرد در سیکل سایر قطعات آسیب ندیده و مدار قطع کرده و مصرف کننده را از کمبود گاز آگاه نماید.

خرابی قطعات کولرگازی و نشانه های آن

 • خرابی  کمپرسور کولرگازی مربوط به سوختن قطعه می باشد و یکی از قطعات کولرگازی که هزینه بسیار زیادی هنگام خرابی روی دست مشتری می گذارد مربوط به همین قطعه می باشد.
 • از نشانه های خرابی کمپرسور می توان به نبود برودت در سیستم و یا عمل کردن فیوز مینیاتوری در لحظه استارت کمپرسور می باشد.
 • خرابی مربوط به کندانسور یا نشتی ناشی از ضربه و یا کیپ شدن مسیر می باشد،معمولا کندانسور جزو آن دسته از قطعات کولرگازی می باشد که به دلیل آسیب فیزیکی نشتی پیدا می کند و خرابی استهلاکی ندارد،خرابی کندانسور و اواپراتور همانند کارکرد و نوع طراحی یکسان می باشد،از نشانه های خرابی این قطعات کولرگازی نیز می توان به نشت گاز اشاره نمود.
 • برد الکترونیکی نیز معمولا به دلیل نوسان برق آسیب می بیند و به طور کل خاموش می شود اما در برخی موارد قسمت های دیگر برد نیز آسیب می بیند که به طور مثال برودت ایجاد نمی شود و یا موتور فن داخلی یا بیرونی کار نمی کنند که به دلیل خرابی بخش تغذیه برد الکترونیکی می باشد که در مجموعه پیشتاز سرویس برد الکترونیکی و سایر قطعات کولرگازی که قابل تعمیر می باشند با گارانتی تعمیر می شوند.
 • خرابی شیر برقی نیز همان طور که ذکر کردیم مربوط به خرابی بوبین و یا گیر کردن شیر می باشد،برای اطمینان از خرابی شیر برقی لوله های شیر را بررسی نمایید به این ترتیب که 4 لوله به شیر برقی ارتباط دارند که دو لوله همیشه باید سرد و دو لوله همیشه گرم باشد در صورتی که اختلالی در حالت کارکرد شیر برقی ایجاد شود میتوانید با لمس این چهار لوله متوجه اختلال شوید،شیر برقی از قطعات کولرگازی می باشد که قابل تعمیر نمی باشد.

این قطعات کولرگازی بیشترین آسیب را در سیستم می بینند و معمولا سایر قطعات کولرگازی آسیب کمتری می بینند.

فروش قطعات کولرگازی

کلیه قطعات کولرگازی در مجموعه پیشتاز سرویس قابل عرضه می باشد و تامین قطعه کولرگازی تماما به صورت اصلی و وارداتی در شرکت پیشتاز سرویس انجام می شود به طور کلی قطعات کولرگازی و تعمیر کولرگازی سالهاست توسط مجموعه پیشتاز سرویس انجام می شود و تمامی قطعه های کولرگازی در این مجموعه شامل گارانتی اصالت کالا می باشد همچنین می توانید درخواست تعمیر و یا سرویس کولرگازی خود را به همراه تهیه قطعات کولرگازی در مجموعه پیشتاز سرویس انجام دهید.

قطعات کولرگازی
قطعات کولرگازی

تعمیر قطعات کولرگازی

همانطور که شاید آگاه باشید برخی از قطعات کولرگازی قابل تعمیر می باشند که تمامی قطعه های کولرگازی که قابل تعمیر می باشند در مجموعه پیشتاز سرویس خدمات مربوط به تعمیراتشان انجام می شود از برخی قطعات کولرگازی که قابل تعمیر می باشند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

موتور فن ها،شیر سرویس،سیم کشی،برد الکترونیکی و… از جمله قطعات کولرگازی می باشند که در اغلب اوقات قابل تعمیر می باشند.

چرا پیشتاز سرویس؟ با استفاده از خدمات تعمیراتی و تکنسین‌های پیشتاز سرویس از چه مزایایی برخوردار می‌شوید؟

قطعات کولرگازی غیر قابل تعمیر

برخی از قطعات کولرگازی و اجزا تشکیل دهنده آن غیر قابل تعمیر بوده که هرگونه ادعا در خصوص قابل تعمیر بودن این بخش از قطعه های کولرگازی کذب بوده و در برخی موارد در بازه زمانی کوتاه حتی در صورت تعمیرات مجدد ایراد تکرار خواهد شد و به طور عامیانه این قطعات کولرگازی ارزش تعمیر ندارند:

 • کمپرسور
 • شیربرقی
 • کنتاکتور یا رله فرمان
 • خازن
 • شیر اکسپنشن

این قطعات کولرگازی در صورت خرابی باید تعویض شوند و قطعات جدید و همانند آن ها جایگزین شوند.

خرید حضوری و یا اینترنتی قطعات کولرگازی

در صورتی که تمایل به خرید قطعات کولرگازی از مجموعه پیشتاز سرویس را دارید می توانید عکس قطعه مورد نظر را برای شماره پشتیبانی مجموعه ارسال نموده و از استعلام قیمت و مواردی که تمایل دارید آگاه شوید همچنین می توانید برای خرید حضوری قطعات کولرگازی به آدرس تهران خیابان آزادی خیابان بهبودی پلاک 86 مراجعه نمایید.

قیمت قطعات کولرگازی

برای استعلام قیمت قطعات کولرگازی کافیست تا عکس قطعه مورد نظر خود را برای پشتیبانی مجموعه پیشتاز سرویس ارسال نمایید تا در اسرع وقت پاسخ حود را دریافت نمایید به علت متغیر بودن قیمت ها متاسفانه جدول قیمت قطعات کولرگازی را از وبسایت حذف کرده ایم.

کلام آخر

امیدواریم با مطالعه مقاله مربوط به قطعه های کولرگازی که توسط مجموعه پیشتاز سرویس برای شما تهیه و انتشار داده شده به نتیجه دلخواه خود رسیده باشید همچنین می توانید با درج نظر خود در انتهای مقاله علاوه بر دریافت پاسخ خود از پشتیبانی و کارشناسان مجموعه ما را برای یاری بیشتر مشتریان کمک نمایید.

تعداد کلماتمنبع
2202howstuffworks.com

مناطق تحت پوشش نمایندگی تعمیر کولرگازی در تهران

نمایندگی تعمیرکولرگازی در شمال تهران

قیطریه،کامرانیه،الهیه،فرشته،دیباجی،جمشیدیه،آجودانیه،زعفرانیه،پاسداران،دولت،ظفر،جردن،اندرزگو،میرداماد،آتی ساز،سعادت آباد،ولنجک،شهرک غرب،اندرزگو

02122878551

نمایندگی تعمیر کولرگازی در مرکز تهران

انقلاب،فردوسی،هفت تیر،کریم خان،زرتشت،سعدی،دروازه دولت،بهجت آباد،یوسف آباد،فاطمی،چهارراه قصر،گیشا،بهبودی،شهرآرا،توحید

02188813743

نمایندگی تعمیر کولرگازی در شرق تهران

تهرانپارس،دلاوران،شمیران نو،حکیمیه،استخر،نارمک،هفت حوض،آهنگ،سیدخندان،لویزان،شیان،حکیمیه،رسالت،سید خندان

02177723347

نمایندگی تعمیر کولرگازی در جنوب شرق تهران

پیروزی،افسریه،مسعودیه،خاوران،بعثت،محلاتی،اتابک،نیرو هوایی،تهران نو،دوشان تپه،هجرت،مشیریه،کیانشهر،مسگرآباد

02133078872

نمایندگی تعمیر کولرگازی درغرب تهران

دریاچه چیتگر،امید دژبان،کوهک،پیامبر،جنت آباد،بلوار فردوس،اکباتان،باغ فیض،تهرانسر،شهرک آزادی،شهرک آپادانا،شهرک فرهنگیان،پونک،سیمون بولیوار،دهکده المپیک،شهرک صدرا،شهرزیبا،شهران،کوهسار،آیت الله کاشانی،صادقیه،ستارخان

02166000746

02144516412

نمایندگی تعمیر کولرگازی در جنوب غرب تهران

فلاح،امامزاده حسن،یافت آباد،شهرک ولیعصر،بلوار معلم،تختی،مهرآباد جنوبی،هاشمی،استاد معین،دامپزشکی،طوس،دستغیب،کمیل،خوش،نعمت آباد،ابراهیم آباد،خلیج فارس

02166101065

نمایندگی تعمیرکولرگازی در جنوب تهران

شوش،خانی آباد،نازی آباد،مولوی،خزانه،راه آهن،چشمه علی،عبدل آباد،قلعه مرغی،سیزده آبان،شهرری

02156010207

نمایندگی تعمیر کولرگازی در رباط کریم،پرند و شهریار

نمایندگی تعمیر کولرگازی در شمیرانات،دماوند و بومهن

5 26 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

10 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی
مهدی
1 سال قبل

کنترل کولرگازی جنرال بانه ای موجود دارید؟

کاوه
کاوه
1 سال قبل

فیلترهای داخلی کولرگازی سامسونگ موجود دارید؟

Bahram
Bahram
1 سال قبل

فیلتر پنل داخلی کولرگازی ال جی دارید؟ قیمت؟

جمشید
جمشید
1 سال قبل

کنترل کولرگازی هایسنس دارید؟

milad
milad
6 ماه قبل

خازن کولرگازی 65 میکروفاراد دارید؟