You are currently viewing علت کم شدن مکش جاروبرقی
علت کم شدن مکش جاروبرقی

علت کم شدن مکش جاروبرقی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از مهم ترین مشکلات پیش آمده در دستگاههای جاروبرقی کم شدن مکش دستگاه می باشد که این مشکل می تواند به دلایل متعددی مرتبط باشد که علت کم شدن مکش جاروبرقی ( reduced suction vacuum cleaner ) می تواند به دلایل ساده و قابل رفع توسط خود مشتری و در مواردی نیاز به تعمیرکار متخصص خواهد داشت.

پیشتاز سرویس
پیشتاز سرویس

پیشتاز سرویس با بیش از 3 دهه تجربه در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بالاخص جاروبرقی با استفاده از تعمیرکاران متخصص و کاربلد و همچنین ارائه خدمات 24 ساعته و بدون تعطیلی آماده برطرف کردن مشکلات دستگاه جاروبرقی شما در محل می باشد.

ارسال دیدگاه

چرا از خود تکنسین نپرسیم؟!

کاربران محترم می توانید با درج کامنت و سوال خود در پایان این مقاله به راحتی با تکنسین در تماس باشید و در زمانی کوتاه پاسخ سوال خود را دریافت کنند.

راههای برقراری ارتباط با پیتشاز سرویس

 • تماس مستقیم با نزدیکترین شعبه پیشتاز سرویس
 • مراجعه به وبسایت و ثبت درخواست آنلاین
 • تماس مستقیم با کارشناسان و دریافت مشاوره رایگان
 • تماس از طریق واتس آپ
 • برقرای ارتباط آنلاین از طریق گفتینو

علل اصلی کم شدن مکش دستگاههای جاروبرقی

زمانی که مکش دستگاه جاروبرقی شما کم می شود و آشغال و گرد و غبار  را از روی زمین جمع آوری نمی کند باید به بررسی مواردی بپردازید که در برخی از این موارد ایراد جزئی بوده و توسط خود شما قابل رفع می باشد و اما در مواردی مشکل جدی تر بوده و ادامه روند استفاده از دستگاه می تواند باعث آسیب جدی به دستگاه جاروبرقی شما بشود.

در زیر به بررسی برخی از مهم ترین علت های کم شدن مکش جاروبرقی خواهیم پرداخت.

علت کم شدن مکش جاروبرقی می تواند به دلیل مشکلات زیر باشد:

 • پر بودن کیسه یا مخزن جاروبرقی از زباله
 • پاره شدن کیسه جاروبرقی
 • کیپ شدن فیلترهای ورودی و خروجی جاروبرقی
 • پارگی شلنگ جاروبرقی
 • نشتی هوا از اتصالات جاروبرقی
 • خرابی برس جاروبرقی
 • ایراد در موتور جاروبرقی
 • قرار دادن دستگاه بر روی پایین ترین قدرت
 • گرفتگی لوله خرطومی

دقت داشته باشید علت کم شدن مکش جاروبرقی ممکن است به دلایل دیگری نیز اتفاق بیافتد که تنها با بررسی تعمیرکار متخصص مشخص می شود.

کم شدن مکش جاروبرقی به دلیل پر شدن پاکت یا مخزن دستگاه

 • در صورتی که پاکت جاروبرقی یا مخزن آن از زباله پر شده باشد دستگاه مکش خوبی نخواهد داشت و باید پاکت آن را تعویض نمایید.
 • در مدل هایی که به جای پاکت از مخزن استفاده شده است باید مخزن را خارج کرده و بشویید و پس از خشک شدن کامل در جای خود قرار دهید.
 • پاکت های جاروبرقی در دو مدل یک بار مصرف و دائمی موجود می باشند که در مدل های یک بار مصرف پس از پر شدن کیسه باید آن را تعویض نمایید و در مدل های کیسه  دائمی باید کیسه را خالی کرده و پس از شستشو در جای خود قرار دهید.
علت کم شدن مکش جاروبرقی
“علت کم شدن مکش جاروبرقی”

علت کم شدن مکش جاروبرقی در صورت ضعیف شدن موتور دستگاه

جاروبرقی نیز همانند دیگر لوازم خانگی ممکن است پس از استفاده در سالیان مختلف دچار خرابی و یا حتی ضعیف شدن بگردد که در این مورد با بررسی موتور دستگاه توسط تعمیرکار متخصص و برطرف نمودن ایراد موتور این مشکل برطرف بشود.

علت کم شدن مکش جاروبرقی به دلیل ایراد در اتصالات جاروبرقی

شلنگ، برس، لوله تلسکوپی و تمامی اتصالات جاروبرقی را بررسی نمایید تا از نداشتن سوراخ و گرفتگی در این قسمتها مطمئن شوید زیرا در صورت سوراخ شدن شلنگ و یا گیر کردن شیئی در این اتصالات دستگاه مکش مناسب را نخواهد داشت و به موتور دستگاه آسیب وارد خواهد کرد.

کیپ شدن فیلترهای ورودی و خروجی جاروبرقی

از دیگر دلایل کم شدن مکش جاروبرقی کثیفی و کیپ شدن فیلترهای ورودی و خروجی دستگاه می باشد که فیلتر ورودی در داخل دستگاه و پشت کیسه آن قرار گرفته و فیلتر خروجی در پشت دستگاه و قسمت خروجی موتور می باشد.

سرویس و تعویض این فیلترها نقش بسزایی در مکش دستگاه دارد و توصیه ما به شما عزیزان این است که برای فیلتر خروجی از ابرهای نازک استفاده نمایید تا به موتور دستگاه فشار زیادی وارد نشود.

برای تهیه فیلترهای جاروبرقی می توانید با مراکز پیشتاز سرویس تماس بگیرید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی در مورد خرابی موتور

در صورتی که موتور دستگاه جاروبرقی در قسمت هایی از خود دچار ایراد شده باشد دستگاه مکش مناسبی نخواهد داشت و برای بررسی این مشکل باید موارد زیر را به دقت چک کنید.

 • کلکتور
 • خرابی بلبرینگ های موتور
 • خرابی پروانه مکنده
 • زغال دستگاه معیوب است
 • خرابی یاطاقان ها
 • نیم سوز شدن موتور
 • خرابی یا کثیف شدن کلکتور

برای تمیز کردن کلکتور استفاده از تینر یا بنزین توصیه می شود و به هیچ عنوان از سمباده استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث اتصال بین تیغه ها بشود که نتیجه آن سوختن آرمیچر می شود.

همچنین دقت داشته باشید که مواد شستشو بر روی بر روی سیم پیچ های آرمیچر نریزد.

علت کم شدن مکش جاروبرقی
علت کم شدن مکش جاروبرقی

خرابی پروانه مکنده موتور

اگر در پروانه مکنده موتور جاروبرقی زباله گیر کند دستگاه مکش مناسبی نخواهد داشت و همچنین صدای موتور بسیار زیاد می شود و در صورت ادامه استفاده از جاروبرقی امکان آسیب به موتور دستگاه وجود خواهد داشت.

همچنین کج شدن و شکستن فلزهای پروانه مکنده علت کم شدن مکش جاروبرقی می شود که در این مورد موتور دستگاه توسط تعمیرکار باید باز و رفع ایراد بشود.

خرابی زغال موتور جاروبرقی

علت کم بودن مکش جاروبرقی می تواند به دلیل خرابی و تمام شدن زغال موتور باشد که اکثرا بعد از تعویض زغال نیز قدرت موتور کاهش می یابد که علت آن این است قبل از تعویض زغال  سطحی از زغال که می بایست در تماس با کلکتور دستگاه باشد به صورت حلال در نیامده است و باید به این موضوع دقت داشته باشید که قبل از جا زدن زغال قسمت اتصال آن به کلکتور را به صورت حلال در بیاورید.

نیم سوز شدن موتور جاروبرقی

در صورتی که موتور دستگاه به حالت نیم سوز درامده باشد دستگاه مکش مناسبی نخواهد  داشت و از مهم ترین علائم نیم سوز شدن موتور داغ شدن بیش از حد موتور و خاموش شدن ناگهانی آن و همچنین بلند شدن بوی سیم سوخته از دستگاه می باشد که برای برطرف کردن این مشکل باید موتور دستگاه را تعویض و جایگزین نمایید.

خرابی برس یا پارویی جاروبرقی

علت کم شدن مکش جاروبرقی می تواند مربوط به پارویی یا برس آن باشد به این صورت که در دهانه برس خاک و آشعال گرفتگی به وجود آمده باشد و اصطلاحا کیپ شده باشد که در این مورد زباله توسط دستگاه جمع آوری نمی شود و برای رفع این ایراد باید برس دستگاه را باز کرده و به خوبی تمیز نمایید.

در برخی از موارد برس قابلیت تعمیر ندارد و با توجه به مدل و برند دستگاه باید برس جدید را جایگزین نمایید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی
علت کم شدن مکش جاروبرقی

قرار گرفتن دستگاه بر روی پایین ترین قدرت

باید دقت داشته باشید که در حین استفاده از دستگاه قدرت آن بر روی آخر قرار گرفته باشد و در غیر این صورت موتور با پایین ترین ظرفیت خود کار می کند که نتیجه آن پایین بودن مکش دستگاه می شود.

خرابی برد الکترونیکی دستگاه نیز می تواند علت کم شدن مکش جاروبرقی باشد که تعمیر برد الکترونیکی باید توسط مهندس الکترونیک انجام بشود.

پارگی شلنگ پلاستیکی جاروبرقی

در صورتی که در قسمت یا قسمت هایی از شلنگ جارو برقی پارگی وجود داشته باشد دستگاه مکش نخواهد داشت و قدرت مکش موتور به صورت هوا از این منافذ خارج می شود که با تعویض این شلنگ مشکل برطرف خواهد شد.

برای سفارش انواع شلنگ در سایز های مختلف با کارشناسان ما در پیشتاز سرویس تماس بگیرید.

ایراد در قسمت جاپاکتی

در دستگاههای جاروبرقی برای نگه داشت پاکت در داخل دستگاه از قطعه ای پلاستیکی به نام جاپاکتی استفاده می شود که در انواع جاروها متفاوت می باشد و در صورت خارج شدن این قطعه از جای خود و قرار نگرفتن کوبل جارو در دهانه پاکت دستگاه مکش نخواهد داشت و خاک از اطراف پاکت به داخل موتور می رود که باعث آسیب جدی به دستگاه می شود.

علت کم شدن مکش جاروبرقی
علت کم شدن مکش جاروبرقی

نتیجه گیری

در متن بالا به بررسی علت کم شدن مکش جاروبرقی پرداختیم و برخی از مهم ترین این ایرادات به همراه راه حل آنها را برای شما شرح دادیم.

اما به این موضوع دقت داشته باشید که موتور جاروبرقی بسیار پرقدرت و خطرناک می باشد و در صورت نداشتن تخصص ممکن است به شما آسیب برساند و همچنین به دلیل جنس پلاستیکی جاروبرقی ها ممکن است در حین باز کردن قسمت هایی از آن را بشکنید که غیر قابل تعمیر باشد.

برای ثبت درخواست و انجام تعمیرات تخصصی جاروبرقی با کارشناسان ما درپیشتاز سرویس در تماس باشید.

تعداد کلمات متنمنبع
1439reduced suction vacuum cleaner
5 22 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

8 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سمیرا
سمیرا
3 ماه قبل

سلام
شما تعمیرات جاروبرقی کارچر هم انجام میدید؟

محمد
محمد
3 ماه قبل

سلام
مخزن جاروبرقی سامسونگ دارید؟

ارزو
ارزو
3 ماه قبل

پر شدن پاکت به کم شدن مکش جارو مرتبط است؟

اردوان
اردوان
1 ماه قبل

هزینه سرویس کامل جاروبرقی در محل چقدر میشه؟